Danuta Maria Janicka, urodzona 2 lipca 1960 roku w Chełmży, jest wybitną polską prawniczką, której kariera akademicka i badawcza przyczyniła się do rozwoju nauk prawnych w Polsce.
Jako profesor nauk prawnych, Janicka posiada bogate doświadczenie zarówno w zakresie praktyki prawnej, jak i w badaniach naukowych.
Dodatkowo, jej zainteresowania obejmują historię prawa, co wzbogaca jej dorobek naukowy i wpływa na jakość kształcenia młodych adeptów prawa.
Życiorys
Danuta Janicka ukończyła V Liceum Ogólnokształcące w Toruniu w 1979 roku. Następnie rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które zakończyła w 1984 roku. Sześć lat później obroniła doktorat, przedstawiając rozprawę zatytułowaną „Prawo i proces karny w trzech rewizjach prawa chełmińskiego z XVI wieku na tle rozwoju prawa karnego w Europie Środkowej”. W 1998 roku uzyskała habilitację, opierając się na swoim dorobku naukowym oraz rozprawie pt. „Nauka o winie i karze w dziejach klasycznej szkoły prawa karnego w Niemczech w pierwszej połowie XIX wieku”. W roku 2010 została uhonorowana tytułem naukowym profesora.
Od 1990 roku jest członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Janicka odbyła również staże naukowe w renomowanym Instytucie Maxa Plancka we Frankfurcie, które miały miejsce w latach 1991, 1992 oraz 1994. Jej obszar specjalizacji obejmuje historię prawa, prawo niemieckie oraz relacje między Polską a Niemcami.
Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Historii Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji w Polsce. Dodatkowo, jest p.o. kierownika Katedry Historii Doktryn Polityczno-Prawnych. Poza tym, Danuta Janicka zasiada w Komitecie Redakcyjnym “Czasopisma Prawno-Historycznego”, co podkreśla jej istotny wkład w rozwój badań prawniczych w Polsce.
Przypisy
- Czasopismo Prawno-Historyczne. amu.edu.pl. [dostęp 23.04.2017 r.]
Oceń: Danuta Janicka