W sercu Chełmży znajduje się kaplica Kalksteinów, która stanowi nie tylko architektoniczny skarb tej miejscowości, ale także ważny element historii regionu. Jest to oktagonalne, czyli ośmiokątne, mauzoleum, które w stylu neorenesansowym upamiętnia rodzinę Kalksteinów z Pluskowęs.
Obiekt ten usytuowany jest na tzw. starym cmentarzu w Chełmży, co nadaje mu dodatkowego znaczenia i kontekstu kulturowego. Kaplica Kalksteinów zachwyca swoją formą oraz elegancją, świadcząc o bogatych tradycjach architektonicznych, jakie można spotkać w Polsce.
Historia
Budowla ta została wzniesiona przypuszczalnie w latach 1858-1862. Projekt tej imponującej kaplicy przypisuje się poznańskiemu architektowi Stanisławowi Hebanowskiemu, który działał na zlecenie miejscowych rodów ziemiańskich. Hebanowski miał również duży wpływ na przebudowę pałacu Kalksteinów znajdującego się w Pluskowęsach.
Powstanie kaplicy związane było z potrzebą przeniesienia prochów Józefa Kalksteina oraz Zofii z Wilxyckich z kościoła św. Mikołaja. To właśnie Karol Kalkstein, będący inicjatorem budowy, spoczął w nowo wzniesionym mauzoleum w styczniu 1862 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 19.10.2014 r.]
- Piotr Birecki: Dzieje sztuki w Chełmży. Chełmża: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, 2001 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Dom kahalny w Chełmży | Kaplica rodziny Zawiszów Czarnych w ChełmżyOceń: Kaplica Kalksteinów w Chełmży