Stanisław Nehring, znany również jako Nehryng, to postać o niebagatelnym znaczeniu w historii Polski. Urodził się 10 września 1888 roku w Chełmży, a jego życie zakończyło się w tym samym mieście 21 stycznia 1934 roku.
Był on polskim działaczem państwowym oraz społecznym, a także aktywnym samorządowcem. Nehring pełnił funkcję posła na Sejm II kadencji w latach 1928–1930, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz całego kraju.
Życiorys
Stanisław Nehring był osobą o wyraźnych korzeniach i głębokim zaangażowaniu w życie społeczne i polityczne. Urodził się jako syn Kazimierza i Anieli z domu Malankowskiej.
W swoich młodzieńczych latach pracował najpierw jako robotnik, a później przeszedł na stanowisko urzędnika w Prusach Zachodnich. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, zaangażował się w działalność socjalistyczną.
W 1925 roku został członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej i wkrótce potem, w 1927 roku, przystąpił do OKR w Grudziądzu.
W 1922 zdobył mandat radnego Rady Miejskiej w Chełmży. Jego zaangażowanie w politykę lokalną było tak znaczące, że był wybierany na kolejne kadencje aż do swojej śmierci.
Nehring odgrywał również rolę w ruchu zawodowym w II Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc funkcję sekretarza Związku Zawodowego Robotników Rolnych. Był także przewodniczącym zarządu Rady Klasowych Związków Zawodowych w Toruniu, a w 1928 roku uczestniczył jako delegat w Konferencji Samorządowej PPS.
W 1928 roku, w wyborach parlamentarnych, uzyskał mandat poselski z listy nr 2 w okręgu wyborczym nr 31 w Toruniu. Był także kandydatem z listy państwowej.
W 1930 roku podjął się ponownej próby reelekcji, lecz z listy nr 7 (Centrolew) jego starania zakończyły się niepowodzeniem. Zatrzymany 15 września 1930 roku, został oskarżony o rozpowszechnianie uchwał kongresu Centrolewu.
Wyrok, jaki zapadł 20 stycznia 1931 roku w Sądzie Okręgowym w Toruniu, skazał go na 10 miesięcy pobytu w więzieniu, z zaliczeniem aresztu, co w końcu doprowadziło do jego warunkowego zwolnienia.
Stanisław Nehring zmarł w 1934 roku i znalazł spoczynek na cmentarzu miejskim w Chełmży.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jan Kulpiński | Maria Dormowicz | Andrzej DrzycimskiOceń: Stanisław Nehring