Jerzy Gołębiewski, ur. 28 grudnia 1927 w Chełmży, zm. 15 lutego 1996 w Warszawie, był znaną postacią w polskim Kościele katolickim. Zasiadał w ważnych rolach, w tym jako ksiądz katolicki i prałat. Przez długi czas pełnił funkcję proboszcza kościoła Św. Trójcy w Bydgoszczy, gdzie służył od 1972 aż do swojej śmierci w 1996 roku.
Oprócz swoich obowiązków w parafii, Jerzy Gołębiewski był również dziekanem bydgoskim oraz kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Jego wkład w społeczność lokalną oraz Kościół był znaczący i niezapomniany.
Życiorys
Jerzy Gołębiewski przyszedł na świat 28 grudnia 1927 roku w Chełmży, w rodzinie zegarmistrza Jana oraz Łucji Koepke, córki drogerzysty. Jego rodzina przeniosła się do Bydgoszczy w 1937 roku, gdzie syn rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej im. Stanisława Staszica.
Losy w czasie II wojny światowej
W czasie II wojny światowej, po zajęciu Bydgoszczy przez Niemców we wrześniu 1939 roku, Jerzy kontynuował edukację w szkole dla dzieci polskich, gdzie wykładano w języku niemieckim. Po zakończeniu nauki rozpoczął praktykę jako zegarmistrz w warsztacie ojca, zdobywając doświadczenie, które pozwoliło mu zdać egzamin czeladniczy. W lipcu 1944 roku został przymusowo wysłany do Werben pod Magdeburgiem, gdzie musiał pracować w polu, czyścić kloaki oraz odbywać szkolenie wojskowe. Jego losy były dramatyczne; po przerzuceniu na granicę niemiecko-holenderską, w trudnych warunkach kopał umocnienia wojskowe.
W grudniu 1944 roku Jerzy powrócił do Bydgoszczy, ale szybko został powołany do Wehrmachtu i skierowany do Frankfurtu nad Odrą, gdzie przeszedł intensywne szkolenie wojskowe. W lutym 1945 roku został przerzucony na front, biorąc udział w walce z Armią Czerwoną. Jako jeden z nielicznych, udało mu się uciec z okrążonego przez Rosjan Frankfurtu nad Odrą. Po ucieczce, został ranny w nogę i trafił do szpitala w Luckenwalde, z którego w końcu się wydostał, aby pieszo dotrzeć do Chociebuża, a następnie kontynuować podróż do Rawicza, skąd powrócił do Bydgoszczy.
Praca duszpasterska do 1972 r.
Po wojnie, Jerzy zapisał się do Liceum dla Dorosłych, łącząc naukę z pracą w rodzinnym warsztacie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości 2 lipca 1948 roku, wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie, studiując także w Poznaniu oraz ponownie w Gnieźnie od 1953 roku. 27 maja 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu. W lipcu 1957 roku Jerzy przeniesiony został do Archidiecezji Warszawskiej i objął duchową służbę w parafii św. Jakuba w Skierniewicach, gdzie łączył obowiązki duszpasterskie z nauczaniem religii w liceum, aż do momentu, gdy został odsunięty od nauczania po zorganizowaniu pielgrzymki do Częstochowy.
W 1959 roku Jerzy trafił do kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy jako wikariusz, a cztery lata później przeniesiono go do Złotnik Kujawskich, gdzie, mimo pełnienia funkcji wikariusza, de facto działał jako proboszcz. 1 listopada 1963 roku został mianowany proboszczeniem parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Cierpicach, gdzie z wielką starannością zajął się stanem kościoła, przygotowując go do liturgii posoborowej i realizując wiele prac budowlanych.
W kolejnych latach Jerzy był związany z kościołem Świętego Ducha we Wrześni, gdzie pełnił posługę duszpasterską od września 1968 roku do maja 1972 roku.
Działalność w Bydgoszczy
15 maja 1972 roku został proboszczem parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy, którą znał już z czasów, gdy był tam wikariuszem w latach 50. W okresie 24 lat swojej pracy w tej parafii, Jerzy zainicjował różnorodne działania duszpasterskie, w tym Duszpasterstwo dla Służby Zdrowia i Głuchoniemych, Duszpasterstwo Akademickie, czy Duszpasterstwo Rodzin i Poradnictwa Rodzinnego. Tworzył również organizacje dla różnych grup zawodowych oraz Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. W jego inicjatywach znalazły się także spotkania ekumeniczne oraz powstanie Klubu Książki i Prasy Katolickiej. Na początku lat 80. zainicjował Punkt Apteczny „Solidarność”.
Prowadził również działania na rzecz zabytkowego kościoła, odnowił kaplicę Świętego Krzyża, a także modernizował instalacje, w tym wybudował nowy dom katechetyczny w latach 1983-1986. Odnowił elewację kościoła oraz przeprowadził wiele prac konserwatorskich, włączając w to rynny i dachem wybudowane z blachy miedzianej. Jerzy dbał o wygląd kaplic na cmentarzu parafialnym, położonym na przedmieściu Jary.
W 1979 roku został mianowany dziekanem dekanatu Bydgoszcz III, a w 1983 roku papież Jan Paweł II nadał mu tytuł Kapelana Honorowego. Przez lata współpracował z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, a także był autorem publikacji pt. „Pan jest moim Pasterzem” (Bydgoszcz, 1995), poświęconej kościołowi i parafii Świętej Trójcy.
Jerzy Gołębiewski zmarł 15 lutego 1996 roku w Warszawie, a jego ostatnim miejscem spoczynku stał się cmentarz parafialny Świętej Trójcy w Bydgoszczy.
Przypisy
- ks. Gołębiewski Jerzy (1927 – 1996) – cmentarze Bydgoszczy [online], cmentarz.bydgoszcz.pl [dostęp 30.08.2023 r.]
- Jerzy Gołębiewski - Wielkopolscy Księża od XVIII do XX wieku [online], www.wtg-gniazdo.org [dostęp 22.06.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Roman Lewandowski (duchowny) | Sławomir Oder | Tadeusz Glemma | Michał Czajkowski (duchowny) | Stefan Wincenty FrelichowskiOceń: Jerzy Gołębiewski