Sławomir Oder, który przyszedł na świat 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży, jest wybitnym polskim duchownym należącym do kościoła rzymskokatolickiego.
Wysoko wykształcony, uzyskał tytuł doktora w dziedzinie obojga praw, co potwierdza jego kompetencje w zakresie teologii i prawa kanonicznego.
Od 2023 roku pełni nie tylko rolę duchownego, ale także biskupa diecezjalnego gliwickiego, co czyni go znaczącą postacią w hierarchii kościelnej w Polsce.
Życiorys
Urodziny Sławomira Odra miały miejsce 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. W latach 1975–1978 kształcił się w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, gdzie z powodzeniem zdał egzamin dojrzałości. Następnie, w okresie od 1978 do 1983 roku, studiował na Wydziale Ekonomiki TransportuUniwersytetu Gdańskiego, zdobywając tytuł magistra w dziedzinie ekonomiki handlu zagranicznego. W roku 1983 zdecydował się wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie rozpoczął studia z zakresu filozofii, natomiast studia teologiczne odbył w Papieskim Seminarium Rzymskim oraz na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując w 1989 roku magisterium z teologii. W dniu 14 maja 1989 roku, w Pelplinie, został wyświęcony na prezbitera przez biskupa diecezjalnego chełmińskiego, Mariana Przykuckiego. Inkardynował się do diecezji chełmińskiej, a w 1992 roku przeszedł do nowo utworzonej diecezji toruńskiej. Od 1989 roku kontynuował naukę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1993 roku obronił doktorat z obojga praw. Ukończył także kurs handlowy w Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 pracował jako wicedyrektor biura prawnego wikariatu rzymskiego, a następnie jako kanclerz trybunału apelacyjnego w latach 1995-1998. W latach 2002–2013 pełnił funkcję przewodniczącego trybunału, a w latach 2013–2019 był wikariuszem sądowym. W 1997 roku został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W latach 2005-2014 był także zaangażowany w proces beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, a od 2020 roku w procesie beatyfikacyjnym rodziców Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów. W 2001 roku otrzymał godność prałata papieskiego. W 2019 roku Sławomir Oder powrócił do diecezji toruńskiej, pracując duszpastersko w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Stał się również sędzią sądu kościelnego, a w 2021 roku objął rolę diecezjalnego ojca duchownego dla kapłanów. Tego samego roku został ustanowiony kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej toruńskiej. Z ważnych momentów należy wspomnieć, że 28 stycznia 2023 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gliwickiej. 11 marca 2023 roku otrzymał święcenia biskupie, a jego ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach był połączony z kanonicznym objęciem diecezji. Arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, był głównym konsekratorem, a współkonsekratorami byli Jan Kopiec, biskup senior gliwicki, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior krakowski, Giovanni Tani, arcybiskup senior Urbino-Urbania-Sant’Angelo in Vado, oraz Wiesław Śmigiel, biskup diecezjalny toruński. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa „Quod dixerit facite” (Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie), inspirowane Ewangelią według św. Jana (J 2, 5). W 2023 roku w ramach prac Konferencji Episkopatu Polski, został członkiem Rady Prawnej, a w 2024 roku dołączył do Rady Stałej.
Odznaczenia
W 2015 roku prezydent Rzeczypospolitej PolskiejAndrzej Duda uhonorował Sławomira Odra Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Tadeusz Glemma | Michał Czajkowski (duchowny) | Stefan Wincenty Frelichowski | Jerzy Gołębiewski | Roman Lewandowski (duchowny)Oceń: Sławomir Oder